Tradycja choinki skad

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka i wyjątkowego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i czemu jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które prowadzą o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Zaś w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się mężczyznę z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na pełen świat. Można więc powiedzieć, że już nie chociaż w Polsce, lecz i również różnych krajach Europy także w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą kolej w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie zajmowały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do określenia, chociaż w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo gdy mężczyźni, doświadczała kolei w klasie trendów traktujących jej przystrajania. Lecz nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, system tenże bardzo szybko zakorzenił się w kulturze świątecznej a liczmy okazję, że nieprędko przeminie.